utorak, 16. prosinca 2014.

Merkelova teorija transformacije političkih sustava na primjeru zemlja Arapskog proljeća




Arapsko proljeće pokrenulo je transformaciju dugotrajnih režima u demokraciji diljem regija Bliskog istoka i Sjeverne Afrike (MENA). Arapski svijet i njegovi građani htjeli su srušiti postojeće režime kako bi uveli demokratski sustav koji će obraćati pozornost na njihove potrebe i želje.

Regijom uglavnom vladaju autoritarni režimi, od kojih su mnogi upravo birokratsko-vojni režimi i režimi vojnih vođa. Oni su mješavina mnogih čimbenika a zajedničko im je to da su dugotrajni,

petak, 12. prosinca 2014.

Badogliova vlada



Zbog katastrofalnog rata je Mussolini do 1943. izgubio potporu stanovništva Italije. U svijetu je Mussolini također viđen kao neuspjeh zbog toga što je ugurao zemlju u rat sa slabo opskrbljenom i ne uvježbanom vojskom.

petak, 7. studenoga 2014.

Libanonski građanski rat (1975. – 1990.)



Izrael je već krajem 1968. napao Beirut, kao odmazdu PLO-u u njihovom međusobnom sukobu, čiji je sudionik Libanon neizbježno morao postati otkad je PLO došao. I to je potpuno zateklo i paraliziralo libanonske vlasti i dovelo do opće polarizcije društva oko politike službene vlasti prema PLO-u, što će biti jedan od glavnih uzroka nadolazećeg građanskog rata. 

petak, 10. listopada 2014.

Sjeverna Koreja - vlada i politika



Nakon Drugog svjetskog rata Sjeverna Koreja se uz pomoć Sovjetskog saveza oslobodila japanske kolonijalne vlasti.

Kada se Kim Il-sung vratio iz Sovjetskog saveza, gdje su on i njegova gerila bili stacionirani od 1941. do 1945. godine, u Sjevernu Koreju predstavljen je narodu kao heroj. 

srijeda, 17. rujna 2014.

Nacionalni park Paklenica

Na primorskoj padini južnog Velebita smjestio se prekrasan i veličanstveni Nacionalni park Paklenica te obuhvaća prepoznatljive kanjone (tokove Velike i Male Paklenice) urezane u planini.

U Paklenici je prisutno izrazito bogatstvo šumskih zajednica, biljnog i životinjskog svijeta, a posebno mjesto zauzimaju šume crnog bora po čijoj je smoli (Paklini) Paklenica i dobila ime. Nacionalni park Paklenica danas je najpoznatije planinarsko i penjačko odredište u Hrvatskoj. 

subota, 30. kolovoza 2014.

Guantanamo Bay



Brutalnost. Mučenje. Strahota. Zlostavljanje. Lišenje slobode. 

Zločin. Terorizam. Neprijateljski borci. 

Sve su to riječi koje opisuju najzloglasniji zatvor na svijetu, Guantanamo Bay na Kubi. Guantanamo Bay je najstarija Američka vojna baza a locirana je izvan američkog teritorija. Smještena je na 45 kvadratnih kilometara površine u blizini sjevernog rta Kube te okrenuta prema Haitima i Jamajci.

petak, 29. kolovoza 2014.

Južni Velebit



Najveličanstvenija hrvatska planina pružit će vam fantastičan doživljaj i iznimne raznolike stijene koje je priroda tisućljećima klesala.  

utorak, 12. kolovoza 2014.

Talijanska vanjska politika 2010



Talijanska vanjska politika 2010. godine bila je pod utjecajem tri politička procesa, koja su slabila ili bar propitivala daljnju međunarodnu ulogu i poziciju zemlje.

srijeda, 9. srpnja 2014.

Yara Sallam



Da li znate tko je ova mlada djevojka i koji je njezin doprinos svijetu?

Yara Sallam je aktivistica za ljudska prava od 15 godine. Svijetu je poznata po svojim radovima u Egiptu i Gambiji, a 2013. godine osvojila je nagradu "North Africa Shield", za svoj rad u Egiptu u sklopu vodeće nevladine organizacije Nazra za feminističke studije.

četvrtak, 19. lipnja 2014.

Pitanje burke


Tema o odijevanju muslimanki danas je jedna od najosjetljivijih vjerskih i političkih tema kako kod nas u Hrvatskoj, tako i u svijetu. Praktički, ne postoji niti jedan odjevni predmet koji je na takav način postao simbol oko kojeg se lome koplja društveno-političkih pogleda na svijet, a koji istovremeno predstavlja predmet najrazličitijih fantazija i projekcija, kao što je to burka. Čudno je da tako jednostavan odjevni predmet izaziva toliko snažne emocije. Protivnici i zagovornici pokrivanja tijela u javnosti polaze od sasvim različitih tumačenja. Jednima je to znak potlačenosti žene u ime vjere i patrijarhalnog društva. Drugima, neizostavni dio individualnog izražavanja vjere. Trećima, društveni i politički simbol u obračunu s omraženim sekularnim režimom. 

Po svemu sudeći, možemo reći da se radi o tjeskobi Zapada prema svemu što je drugo i drukčije, u odnosu na važeće društvene norme i običaje. Bez obzira da li se na burku promatra kao izraz vjerske ortodoksije, društvenog ranga ili socijalne potlačenosti, kao zaštiti, zatvoru ili znaku emancipacije, u svakom slučaju ima snažnu simboličku vrijednost te svoje mjesto i ulogu u životu muslimana.


četvrtak, 22. svibnja 2014.

Rafting na Cetini



Želite dan ispuniti pustolovinom uz očaravajuću prirodu? Iskoristite dan i uživajte na raftingu na Cetini. 

Cetinu, koja se smjestila u Splitsko-dalmatinskoj županiji, krase prekrasni slapovi i špilje, bujna vegetacija i prekrasni duboki kanjoni. To je mjesto gdje zaista želite iskoristiti svoj dan, samo Vam je potrebna mala doza avanture. Rijeka je sama po sebi vrlo čista i jasna, opskrbljena pitkom vodom te okružena prekrasnim visokim kanjonima.


petak, 2. svibnja 2014.

Bol




Mali komad raja na zemlji.

Legenda kaže da kada jednom dođete na Bol, na to začarano mjesto iza čijih granica počinje nedokučiv svijet, znat ćete da ste došli na pravo mjesto i vjerujte, vratit ćete se ponovno tamo.


utorak, 1. travnja 2014.

Prilagodba turske imigracije sekularnim uvjetima njemačkog društva




U dvadesetom stoljeću imigracija je postala vrlo važan i središnji problem u Europi. U početku su Europljani uvoz stranog rada nazivali kao "goste radnike" te su se kasnije suočili s izazovom koji se odnosio na asimulaciju velikog broj kulturne raznolikosti, što na početku nisu očekivali da će im se predstaviti kao jedan od važnijih problema. Sve do 1950. godine Njemačka je postala zemlja emigracije.


ponedjeljak, 3. ožujka 2014.

Izgubite kalorije na Biokovu



Izgubite kalorije u prirodi, točnije na prekrasnom Biokovu. 

Planina Biokovo smjestila se na srednjem dijelu hrvatske obale Jadranskog mora. Ovaj planinski lanac seže na dijelu od Cetine pa sve do Neretve, a tijekom povijesti Biokovo je mijenjao svoj naziv, koji je ovisio o pojedinim, povijesnim kulturama. 

1981. godine Biokovo je proglašeno parkom prirode, zbog svojih iznimnih biljnih i životinjskih vrsta, geomorfoloških oblika ali i prirodne ljepote, koja se smjestila na površini od 19.550 ha. 

Zašto ići upravo na Biokovo?
Danas, Biokovo je destinacija za mnogobrojne planinare ali i obične ljude željne svježeg i čistog zraka. Među svim prednostima koje nam Biokovo nudi, tu se također može pronaći i jedna zanimljiva prednost koja će možda prevagnuti u vašoj odluci, zbog čega ćete izdvojiti jedan dan i posjetiti Biokovo. Radi se o gubljenju kalorija. Mislite da se šalimo? Ne. Sigurno ste čuli da svi pričaju o tome kako je tjelesna aktivnost način zdravog života. I vjerujte nam, u pravu su. Stoga, vrijeme je za promjene i za posjet prekrasnoom Biokovu.  

Što Vam je sve potrebno od opreme?
Obavezno sa sobom ponesite planinarski ruksak sa svim najbitnijim stvarima (voda, namirnice, dodatna odjeća i obuća), mekane, duboke i udobne cipele za hodanje te karta staze. Također, pridržavajte se jednog jednostavnog pravila; što je teža torba, cipela mora biti tvrđa! Osim svega nabrojanog, potrebna vam je dobra volja i avanturistički duh.   

U nastavku pročitajte koliko kalorija možete izgubiti penjajući se ili spuštajući na Biokovo, na određenim stazama. Vrijednosti prikazane u tekstu odnose se samo na jedan smjer (gore ili dolje).

Staza -  Podgora/Srida sela – Vrutak – Staza – Podgogovik 
vrijeme prolaza 2.30 sata; težina prijelaza staze- lagana

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________1200 kcal
60 kg_______________________1440 kcal
70 kg_______________________1680 kcal
80 kg_______________________1920 kcal
90 kg_______________________2160 kcal
100 kg______________________2400 kcal

Staza - Makarska – Makar – Kruška – Štrbina – Vošac 
vrijeme prolaza 3 sata; težina prijelaza staze- srednje teška

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________1440 kcal
60 kg_______________________1728 kcal
70 kg_______________________2016 kcal
80 kg_______________________2304 kcal
90 kg_______________________2592 kcal
100 kg______________________2880 kcal

Staza - Tučepi/Srida sela – Sv. Kate – Mali vrv – Badališće – Ravna Vlaška
vrijeme prolaza 4 sata; težina prijelaza staze - srednje teška

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________1920 kcal
60 kg_______________________2304 kcal
70 kg_______________________2688 kcal
80 kg_______________________3072 kcal
90 kg_______________________3456 kcal
100 kg______________________3840 kcal

Staza - Makarska – Veliko Brdo/Baškovići – Miletin bor – Prasina dolac – Baškovića staje – Lokva
vrijeme prolaza 5 sati; težina prijelaza staze- srednje teška

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________2400 kcal
60 kg_______________________2280 kcal
70 kg_______________________3360 kcal
80 kg_______________________3840 kcal
90 kg_______________________4320 kcal
100 kg______________________4800 kcal

Staza - Baška Voda – Bast – Korito – Osićine – Sv. Ilija 
vrijeme prolaza 6 sati; težina prijelaza staze- teška

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________2800 kcal
60 kg_______________________3456 kcal
70 kg_______________________4032 kcal
80 kg_______________________4608 kcal
90 kg_______________________5184 kcal
100 kg______________________5760 kcal

Staza - Šute – Kamenica – Šutine staje – Vraca – Sv. Ilija 
vrijeme prolaza 7 sati; težina prijelaza staze - teška

Prosječna težina_____________cca. kalorija
50 kg_______________________3360 kcal
60 kg_______________________4032 kcal
70 kg_______________________4704 kcal
80 kg_______________________5376 kcal
90 kg_______________________6048 kcal
100 kg______________________6720 kcal


©MademoiselleCoco

subota, 1. ožujka 2014.

Biokovo



Ako tražite mjesto s kojeg ćete moći vikati svoje ime ispred jedinstvenih jadranskih otoka, Biokovo je pravo mjesto za Vas. 

Današnji cilj je opustiti tijelo i dušu te pobjeći u novi svijet. Destinacija nam je Biokovo, a važno pitanje koje se postavlja je hoće li nam misija uspjeti?! Hoćemo li doživjeti mješavinu osjećaja na jednom mjestu? Imamo neki dobar predosjećaj stoga mislimo da je naš odgovor pozitivan.


srijeda, 12. veljače 2014.

Tajne Europe



Čarobne tajne skrivene duboko u srcu Europe.

Prizori kao iz filmova, odlični skriveni gradovi, spomenici, tajne i svi oni detalji povijesti nekog mjesta koje samo što nisu sa strašću ispričani upravo Vama. Samo, Vi ta mjesta morate prvo pronaći. 

Europa je još uvijek "ispod radara" za istraživanje svih gradova i svih znamenitosti što nam neki grad može ponuditi. No, mi ne možemo odoljeti i krećemo u potragu za "najnovijim" ali opet sakrivenim mjestima u Europi, od istočnoeuropskog hippesta do umjetničke scene u uspavanoj četvrti jezera i dvoraca.


ponedjeljak, 3. veljače 2014.

Odnos Italije s nacističkom Njemačkom



Mussolini i talijanski fašisti nisu bili zadovoljni dolaskom nacista na vlast u Njemačkoj unatoč ideološkim sličnostima. Fašisti su se bojali da bi Hitlerov plan za ujedinjenje svih njemačkih područja mogao podrazumijevati i područja Italije koja su prije bila dio Austrije.

Tajanstvena plaža Whitehaven



Komadić raja na Zemlji, daleko od gradske verve.

Najpoznatija bijela plaža na svijetu upravo je plaža Whitehaven.

Plaža Whitehaven je sjajna, neiskvarena pješčana plaža, duga šest do sedam kilometara, a proteže se kroz duboke zelene tropske grmove i kristalno čistu tirkiznu vodu otoka Whitsunday, u Australiji.

četvrtak, 30. siječnja 2014.

John Maynard Keynes



J. M. Keynes je bio čovjek brojnih talenata, koji se u poslovnom svijetu osjećao kao kod kuće. Pohađao je Eton, a potom i sveučilište u Cambridgeu. 

Anegdota na koju sam naišla u potrazi za informacijama potrebnima za pisanje ovog teksta kaže da je, za vrijeme Prvog svjetskog rata, kad je radio u Ministarstvu financija vodeći engleske devizne transakcije, Keynes svojeg šefa jednom sa zadovoljstvom izvijestio da je uspio sakupiti priličan iznos španjolskih pezeta; kada je šef s olakšanjem konstatirao da Engleska barem te valute ima dovoljno za neko vrijeme; "O ne'" rekao je Keynes, "Sve sam ih prodao. Srušit ću im cijenu na tržištu." I uspio je. 

četvrtak, 16. siječnja 2014.

Geopolitika Hladnog rata



U vremenskom periodu između 1945. – 1991. godine  na međunarodnoj pozornici se odvijao sukob između tadašnje dvije najveće velesile, SAD-a i SSSR-a. Riječ je o stanju nadmetanja, napetosti i ponajprije sukoba između komunističkih i nekomunističkih zemalja, od kraja Drugog svjetskog rata do raspada SSSR-a početkom 1990-ih. Odnos između dviju velesila bio je praćen i njihovim zemljama satelitima, koji su se nalazi unutar interesne sfere svake od njih. S jedne strane tako se nalazio SAD i njegovi saveznici, poznati kao Zapadni blok. Dok se s druge strane nalazio SSSR i njegovi saveznici, poznati pod nazivom Istočni blok. Zapadni svijet promatran iz perspektive Moskve (koji je uključivao pola Europe i Sjedinjene Američke države) bio je obilježen kapitalističkim vrijednostima, što je ideološki bilo suprotno socijalizmu koji je bio  karakterističan za SSSR.
Dok je SAD optuživao SSSR zbog širenja komunizma u svijetu,  SSSR je optuživao SAD zbog imperijalizma i kontrarevolucije. Osim tih ideoloških suprotnosti, razdoblje Hladnog rata karakterizira stvaranje vojnopolitičkih blokova, utr¬ka u na¬o¬ružavanju, pri¬je¬tnje global¬nim ra¬tom,  ra¬zni obli¬ci uza¬ja¬mnog špi¬ju¬ni¬ra¬nja, ekonomskog i drugog iscrpljivanja, obostrano nepovjerenje, sumnjičenje i nesporazumi. A ponekad se osjećala i prijetnja  potencijalnog ostvarivanja Trećeg svjetskog rata ( za vrijeme Kubanske ratne krize 1962. godine).

Sami počeci Hladnog rata, prema Kissingeru su vidljivi nakon slamanja njemačkog vojnog pohoda u zimi 1942./43. godine, kada je Hitler izgubio čitavu Šestu armiju. Tadašnji saveznički lideri, Churchill, Roosevelt i Staljin su počeli s konceptima oblikovanja novog svjetskog poretka, s pozicije povijesnog iskustva svoje zemlje. Ovdje je vidljivo nepridržavanje načela nepristranosti tadašnjih vođa, koji su polazili iz pozicija vlastitih zemalja, s ciljem ostvarivanja geopolitičkih interesa koji su njima ulazili u korist. Tako je primjerice, prema Kissingeru: „Churchill želio obnoviti tradicionalnu ravnotežu snaga u Europi. To je značilo obnovu Velike Britanije, Francuske, pa čak i poražene Njemačke, tako da one zajedno s SAD-om služe kao protuteža sovjetskom divu na istoku“.  Tezu da je geopolitika prije svega praksa, a ne diskurs potvrđuje i Mary Kaldor.  Pritom smatram da Mary korištenjem  pojma „praksa“, s jedne strane želi naglasiti povijesni kontinuitet razvoja zemlje, kako bi se buduće odluke donosile prema principu naučenih lekcija iz povijesti same zemlje.


ponedjeljak, 13. siječnja 2014.

Politika nacionalne sigurnosti Slovenije



Nakon Drugog svjetskog rata, jedan od glavnih prioriteta slovenske politike bio je zalaganje za nezavisnu slovensku državu.  Prema ostvarenju tog cilja provodile su se pripreme na političkoj, gospodarskoj, sigurnosnoj i vojnoj razini. Intenzitet priprema posebno se ojačao krajem osamdesetih godina, tako da je Slovenija spremno dočekala početak demokratskih promjena u SFRJ.


petak, 10. siječnja 2014.

Sunčev sustav u središtu Hrvatske!

Ne morate putovati space-shuttleom kako bi ste upoznali sunčev sustav.. samo se prošetajte ulicama grada Zagreba.

Stanovnici grada Zagreba zapravo ni ne znaju što se skriva u njihovom prelijepom gradu. Osim prekrasnih zelenih parkova, fascinantne arhitekture i divnih stanovnika, grad Zagreb nudi još nešto, što će Vas odvesti u daleku izvanzemaljsku pustolovinu ali u živahnim ulicama. Znate li o čemu pričamo? Ako ste pomislili na “Sunčev sustav” u Zagrebu onda ste pogodili.

Koliko puta ste prošli centrom Zagreba i vidjeli ovu prekrasnu kuglu?


Ma zasigurno bezbroj puta a da niste ni pomišljali o tome zašto je ona ovdje. No, da li ste znali da upravo ova prekrasna zlatna kugla predstavlja “Prizemljeno sunce”, umjetnika Ivana Kožarića, a diljem grada raštrkane su sve planete sunčevog sustava?!

Ovaj model sunčevog sustava izradio je 2004. godine umjetnik Davor Preis, kojima je Zagrepčanima omogućio put kroz sunčev sustav u vlastitom gradu.

Kako je došlo do ideje za Sunčevim sustavom?

Naime, sama zlatna kugla postavljena je 1994. godine, u Bogovićevoj ulici te je tijekom godina bila nadograđivana raznovrsnim idejama. Najoriginalniju ideju izveo je upravo Davor Preis 2004. godine, koji je odlučio postaviti diljem grada još nekoliko kugla i kuglica od nehrđajućeg čelika, koje će označavati ostale planete sunčevog sustava, a velika zlatna kugla iz Bogovićeve ulice predstavljat će sunce. Od izložbe “Nine views”, kada je Davor predstavio i upoznao Zagrepčane sa svojom instalacijom, počela je potraga za planetima i još uvijek je glavna atrakcija i avantura, za sve one koji su željni svemirske pustolovine.

Gdje se planeti nalaze?

  • Merkur - Margaretska 3
  • Venera - Trgu bana Josipa Jelačića 3
  • Zemlja - Varšavska ulica, kućni broj 9
  • Mars - Tkalčićeva 21
  • Jupiter - Voćarska 71
  • Saturn - Račićeva 1
  • Uran - Siget 1
  • Neptun - Kozari put
  • Pluton (iako više nije planet) - Aleja Bologne

Potražite ih i Vi!

©MademoiselleCoco