subota, 30. kolovoza 2014.

Guantanamo Bay



Brutalnost. Mučenje. Strahota. Zlostavljanje. Lišenje slobode. 

Zločin. Terorizam. Neprijateljski borci. 

Sve su to riječi koje opisuju najzloglasniji zatvor na svijetu, Guantanamo Bay na Kubi. Guantanamo Bay je najstarija Američka vojna baza a locirana je izvan američkog teritorija. Smještena je na 45 kvadratnih kilometara površine u blizini sjevernog rta Kube te okrenuta prema Haitima i Jamajci.

Njegova povijest seže sve od 1989. kada su Amerikanci preuzeli bazu od španjolskih vlasti. 1903. godine američki predsjednik Theodore Roosevelt potpisao je ugovor s novom Kubanskom vladom, prema kojoj je američka ratna mornarica imala dopuštenje da preuzme zaljev u kojem se današnji zatvor nalazi. Baza je služila samo za kontrolu i špijunažu određenih aktivnosti na Kubi, a njegova funkcija kao zatvora nije započela sve do rujna 1991. godine, iako je bilo opće poznato da se nekoliko tisuća ljudi zarobilo i mučilo godinama ranije.

No, kako se američke vlasti brane od zarobljivanja, mučenja i zlostavljanja najugroženijih osoba na svijetu, neprijateljskih boraca? Američka administracija smatra da zatočenici nemaju prava, koja imaju svi ostali stanovnici na američkom teritoriju, upravo zato što se zatvor nalazi na Kubi i zakoni te ljudska prava se usklađuju prema kubanskim pravilima. Prilično lukavo. 



Objekti koji se nalaze unutar baze su uglavnom usporedivi s ostalim objektima (zatvorima) širom svijeta i u većini slučajeva, premašuju svjetske standarde. Iako zatočenici neće biti pokriveni Ženevskom konvencijom, oni zasigurno imaju objekte koje nadmašuju zahtjeve konvencija; od institucija s iznimno kvalitetnom medicinskom tehnologijom do sportskih ustanova. Razlog zašto je baza ovako dobro opremljena je upravo radi činjenice da će vlada učiniti sve što može kako bi pridobila povjerenje neprijateljskih boraca i kako bi suradnja između njih bila na najvišem nivou.  

Ali, tko su osobe koje su zatočene u tom zatvoru? Iznenadili bi ste se kada bi ste ih upoznali. Radi se o vrlo prijateljskim i dobro obrazovanim ljudima. Oni smatraju da imaju moralno pravo te da taj moral moraju prikazati kroz svoje djelovanje u interakciji s ostalim ljudima. No, oni su zatočeni u zatvoru jer su povezani s nekim terorističkim djelovanjem. 

Kao odgovor američke vlade na 11.rujan 2001., pokrenut je oružani sukob u Afganistanu i započet je "globalni rat protiv terorizma". 13. studenog predsjednik Bush je naredio državnom tajniku da pronađe mjesto gdje će se ispitivati osobe osumnjičene za terorizam. Guantanamo je bila jedina idealna opcija za njih, upravo zato što su zarobljenike tamo mogli mučiti koliko god je to bilo potrebno, dok god ne dobiju neke relevantne informacije. Doba Busheve administracije ističe se kao najgore doba mučenja. Neke od tehnika mučenja uključivale su: 

  • psihičko zlostavljanje, 
  • seksualno ponižavanje,
  • religijsko/kulturno zlostavljanje,
  • čulna manipulacija,
  • samica. 



Tako se i glazba koristila kao oružje protiv ljudi. Zarobljenici su sjedili zavezani za stolicu i morali su slušati nekoliko sati/dana glasnu glazbu iz animirane televizijske serije "Ulica Sezam" te kultnog kanadskog electro-industrial benda, Skinny Puppy. 

Jedno od poznatijih imena u zatvoru je Khalid Sheikh Mohammed koji je navodno organizirao napad 11. rujna. Američka vlada ga strogo nadzire pa je tako nepoznata njegova točna lokacija u cjelokupnom kompleksu

Dolaskom predsjednika B. Obame 2009. godine, sve je više popularizirano pitanje o zatvaranju jednog od najzloglasnijih zatvora na svijetu. No, u svibnju 2009. Američki Senat je glasao za to da zatvor i dalje bude otvoren i aktivan.  

Zanimljive činjenice:

  • Studija koja je provedena početkom 2012 godine, pokazala je da čak 70 posto Amerikanaca je za to da Guantanamo zatvor bude i dalje u funkciji. 
  • Guantanamo zatvor je jedan od najskupljih zatvora na svijetu. Američka vlada plaća više od 800,000$ godišnje. 
  • Ukupan broj zatočenih: 780 - od čega je samo za vrijeme Busheve administracije bilo zarobljeno nešto više od 500
  • Broj zarobljene djece: 21
  • Zatočenici u Guantanamu danas: 166


Više o zatvoru Guantanamo Bay pogledajte kroz dokumentarac:




©MademoiselleCoco

Nema komentara:

Objavi komentar