Nakon Drugog svjetskog rata Sjeverna Koreja se uz pomoć Sovjetskog saveza oslobodila japanske kolonijalne vlasti.
Kada se Kim Il-sung vratio iz Sovjetskog saveza, gdje su on i njegova gerila bili stacionirani od 1941. do 1945. godine, u Sjevernu Koreju predstavljen je narodu kao heroj.
Sjeverna Koreja klasičan je primjer ''vladavine čovjeka''. Političko upravljanje vrlo je personalizirano i temelji se na odanosti Kim Il-sungu i Korejskoj radničkoj partiji (KWP). Kult ličnosti, nepotizam i jak utjecaj antijapanskih veterana i vojskovođa jedinstvene su značajke sjevernokorejske politike.
Iako je korejska Komunistička partija osnovana 1920-ih, Sjeverna Koreja tvrdi da je KWP osnovao Kim Il-sung 1945. godine. Od tog vremena Sjeverna Koreja je pod jednostranačkom vladavinom. KWP je politički veoma značajan subjekt, koji je nadmoćan u svim sferama društva. Godine 1988. brojila je preko 3 milijuna članova.
Vojska također ima veliku političku ulogu, što se može primijetiti po visokim pozicijama koje zauzimaju vojni čelnici. Politički sistem izvorno je strukturiran prema sovjetskom modelu. Partija je vođena politikom chuch'e – nacionalnim samopouzdanjem u svim aktivnostima. Temelj te politike primjena je općih načela marksizma i lenjinizma na sjevernokorejski način. Chuch'e je odgovor na prijašnju političko-ekonomsku ovisnost. Kako se stranka razvijala i jačala došlo je do izmjena u ustavu 1992. Godine, kojima se brišu marksizam i lenjinizam kao osnovne nacionalne ideje, a naglašava se chuch'e.
Kim Il-sung koristio je partiju kako bi učvrstio svoju vlast. Prema partiji, ne postoji veća čast ni dužnost od apsolutne i bezuvjetne odanosti vladaru. Oslovljavaju ga mnogim počasnim imenima, kao što su: veliki vođa, sin nacije, nacionalni heroj, osloboditelj te očinski vođa.
©MademoiselleCoco
©MademoiselleCoco
Nema komentara:
Objavi komentar