4. studenog 1979. američko veleposlanstvo u glavnom gradu Irana, Teheranu je zauzelo 300 - 500 iranskih radikalnih studenata koji su se protivili povratku Šaha Reze Pahlavija na vlast u Iranu. Držali su 66 američkih državljana i diplomata kao taoce pri zaposjedanju da bi pustili afroamerikance i žene nakon čega im je ostao 51 taoc koje su držali 444 dana.
Uzrok za ovaj napad i zaposjedanje veleposlanstva je bio taj što je Šah Reza pahlavi vladao nad iranskim narodom poput diktatora od 1941. do 1979. sa kratkim vremenom provedenom u izgnanstvu 1953. Tokom svoje vladavine je napravio od SAD – a bliske saveznike kojima je prodavao naftu u zamjenu za tehnologiju, oružja i druga oruđa za modernizaciju Irana. Vjerski fundamentalisti su ga osuđivali zbog toga, a i iz razloga što je počeo živjeti previše zapadnjački te uživati u svome bogatstvu. Islamski vođe su vjerovali da to blisko prijateljstvo s Amerikancima kvari iranski društvo.
Početkom 1979. Šah bježi iz Irana nakon nasilnog ustanka protiv njegove vlasti te bježi u Ameriku na liječenje od raka. Na što na vlast iz izgnanstva dolazi Ayatollah Ruholla Khomeini koji je bio poznat po svojim antiameričkim demonstracijama i propagandom te protiv predsjednika SAD – a Jimmya Cartera. Nakon dolaska Šaha u SAD Khomeini je zatražio od iranskog naroda antiameričke prosvjede na cestama što se ponajviše očitovalo na upadu iranskih studenata u američko veleposlanstvo 4. studenog 1979.
Nakon zatočenja talaca bili su izvedeni i snimani pred televizijskim kamerama sa povezima preko očiju ili kapuljačama preko glave. Studenti koji su zauzeli veleposlanstvo su otvoreno izjavili lojalnost Khomeiniju i njegovoj islamskoj vladi što je izazvalo međunarodnu krizu.
Odgovor SAD – a na to je bio momentalni prekid uvoza iranske nafte, deportiranje mnogih Iranaca koji su živjeli u SAD – u te smrzavanje preko 8 bilijuna dolara sredstava iranskih vlasti. Američka javnost je tražila vojnu akciju da se taoci oslobode što nije bilo toliko jednostavno pošto je SSSR okupirao susjedni Afghanistan što je predstavljalo novu hladnoratovsku krizu.
Zahtjevi studenata su bili uručeni Vladi SAD – a u veljači 1980. To je bilo vraćanje Šaha u Iran, isprika SAD – a za miješanje u Iranske poslove – državni udar 1953. te ne utjecati na budućnost Irana. Predsjednik Carter je to smatrao nemogućim.
Pokušaj spašavanja talaca od strane SAD – a se dogodio 24. travnja 1980. nakon propalih pregovora za puštanje talaca. Akcija je završila katastrofalno sa osam poginulih američkih vojnika čija su spaljena tijela poslije poslužila za antiameričke proteste u Iranu pošto se to smatralo propalom ''invazijom'' SAD – a na Iran. Dogodio se čitavi niz pogrešaka od neispravne opreme do nenadane pješčane oluje koja je smanjila vidljivost i oštetila drugu opremu što je rezultiralo sudaranjem američkog helikoptera sa transportnim avionom.
27. srpnja 1980. Šah umire te u rujnu 1980. Saddam Hussein napada Iran te pošto si Iran tada nije mogao dopustiti i sukob sa SAD – om pored rata sa Irakom počeli su pregovori iranske vlade za puštanje talaca sa Alžirom kao posrednikom pregovora.
U SAD – u smatra se da je loše vođenje ove krize uništilo predsjednički mandat Jimmya Cartera.
Ova kriza se završila nakon 444 dana te je taocima dozvoljeno odletiti iz Irana 20. siječnja 1981. Iranu je vraćeno preko 8 bilijuna dolara.
I danas, 30 godina poslije te krize SAD i Iran nemaju službene diplomatske odnose. Ponajviše samo odnose ekonomske prirode. Amerikance se sumnjiči da podržavaju i financiraju mnoge grupe koje se protive sadašnjoj iranskoj vlasti i konstantne su svađe dvaju zemalja. No neki futurolozi sumnjaju da će to biti slučaj još dugo pošto se nije ni vjerovalo da će Iran imati bilokakve odnose sa Rusijom nakon što su početkom 19. stoljeća odrubili glavu ruskom ambasadoru u Teheranu, no ubrzo nakon toga su unormalili odnose. Također se smatra da Amerikanci neće napasti Iran pošto je Kina puno uložila u tu državu, a i Iran je druga zemlja po količini izvezene nafte u Kinu. A Kina također svojim mjestom u Vijeću Sigurnosti te pravom na veto se sumnja da će omogućiti i dozvoliti invaziju na Iran zbog sumnji o iranskom obogaćivanju urana.
©MademoiselleCoco
©MademoiselleCoco
Nema komentara:
Objavi komentar