Vatikanski muzeji mogu se pohvaliti jednom od najvećih svjetskih umjetničkih zbirki.
Vatikan se smjestio u središtu Rima u Italiji te je sjedište katoličke vjere. Upravo se ovdje nalaze Vatikanski muzeji, u Vatikanskoj palači, te su jedni od najpoznatijih muzeja u cijelome svijetu, koji čuvaju neprocjenjivu zbirku. Zgrade muzeja prepune su blaga koja su se akumulirala tijekom stoljeća.
Četiri milijuna ljudi dolazi svake godine u Vatikanske muzeje kako bi promatrali dragocjena remek djela i skulpture te vrijedne knjige. I zaista, ovdje mogu vidjeti najveća umjetnička djela stvorena na zemaljskoj kugli.
U Vatikanske muzeje ulazite kroz Vatikansku aleju, no prvo trebate proći ćete kroz isklesana vrata koje je stvorio Cecco Buonanotte 1999.godine, kako bi simbolizirao ulazak Vatikana u novo stoljeće. Ostali radovi u muzeju koje ćete vidjeti stari su tisućama godina. Tu možete pronaći kipove, tekstilne tkanine i slike koje podsjećaju na posjetitelje iz drevne povijesti. No, ne možete vidjeti sve objekte koje Vatikanski muzej posjeduje, jer u nekim slučajevima muzej posuđuje drugim muzejima određene stvari na neko vrijeme.
Hodajući dalje po muzeju doći ćete do Galerije mapa koja sadrži niz topografskih karata Italije. Te karte prikazuju svijet tj. početak novog vijeka iz Talijanske perspektive. Tu možete pronaći i Galeriju goblena koja predstavlja pun zid zavjesa koje su izrađene od vune i svile. One vam šapuću umjetničke priče iz crteža koje je Raphael izrađivao.
Malo dalje od Galerije mapa nalazi se i Egipatski muzej s devet soba umjetničkih djela, koje su donijeli u Rim iz Egipta. Među djelima mogu se pronaći i skulpture koje prikazuju faraone koji su vladali u drevnom Egiptu, a jedan od najimpresivnijih djela u muzeju je kip Ramzesa II. koji sjedi na tronu. Egipatski muzej sagradio je Papa Grgur XVI.
Drugi dio Vatikanskog muzeja pokazuje predmete drevnih Etruščana, koji su živjeli u središnjoj i sjevernoj Italije te su proizvodili predmete od pečene gline. Etruščanski Muzej je osnovao papa Grgur XVI. u 19. stoljeću. Zbirka sadrži predmete od bronce i zlata, kao i glave i kipove ljudskih tijela.
Dolazimo do Chiaramontijevog muzeja koji sadrži više od tisuću umjetničkih djela, uključujući i kipove rimskih bogova. Odmah do njega nalazi se i muzej Pio – Klementino, kojeg je osnovao papa Klement XIV, koji je ispunjen starim rimskim i grčkim kipovima. Jedan od njih prikazuje realnu scenu rata između Troje i Grčke.
Od svih umjetničkih djela koje možete vidjeti u Vatikanskim muzejima, smatramo da će vas najviše oduševiti Rafaelova. Jedan od njegovih najpoznatijih djela, freska Atenska škola, prikazuje poznate grčke mislioce i znanstvenike, koji se okupljaju oko Platona i Aristotela.
I polako dolazite do prostorije u kojoj ćete osjetiti trnce čim uđete u nju i čije će Vas priče nadahnuti i u Vama pokrenuti uzbuđenje i radoznalu. Da, radi se Sikstinskoj kapeli. Poznata po cijelom svijetu po svojim freskama, ostvarenih od umjetnika Michelangela i drugih važnih renesansnih umjetnika kao što su Sandro Botticelli, Pietro Perugino i Pinturicchio, kapela zrači božanskom snagom i ljudskom kreativnošću. Kada uđete u kapelu vaš pogled će krenuti prema gore – prekrasnom Svodu Sikstinske kapele, koju je Michelangelo oslikao u samo četiri godine. Kosio se svojim slikarskim umijećem zakonima fizike. Svaki lik je prvo naslikan na papir te se tek onda postavljalo na zid. Michelangelo je urezivao crteže izravno na površinu žbuke s nožem i tako završio svoj rad prije smrti pape Julija.II. Također, u kapeli možete vidjeti iza oltara njegovu fantastično djelo “Posljednji sud”.
Iako je Sikstinska kapela svakodnevno pretrpana posjetiteljima diljem svijeta, osvojit će Vaše srce na prvi pogled.
Ako do sada nikada niste bili u Vatikanu i niste posjetili Vatikanske muzeje, možda je vrijeme da to i učinite.
©MademoiselleCoco
Nema komentara:
Objavi komentar