ponedjeljak, 11. ožujka 2013.

Pregovori Republike Hrvatske i Europske Unije



Pregovori između Republike Hrvatske i Europske Unije službeno su započeli 25. listopada 2005. nakon političke odluke Europskoga vijeća o otvaranju pregovora i sazivanju bilateralne međuvladine konferencije o pristupanju. Održana je prva sjednica međuvladine konferencije između država članica Europske Unije i Republike Hrvatske na kojoj su razmijenjena opća stajališta Europske Unije i Republike Hrvatske.

Nakon formalnog otvaranja pregovora slijedi faza koja se naziva screening. To je analitička faza pregleda i ocjene usklađenosti nacionalnog zakonodavstva države kandidatkinje, svrha screeninga je utvrditi postojeće razlike u svakom poglavlju pregovora između zakonodavstva države kandidatkinje i pravne stečevine Europske unije. Screening se provodi za svako poglavljepregovora posebno.


Nakon screeninga od države kandidatkinje očekuje se da pokaže hoće li moći uskladiti zakone s Europskom pravnom ostavštinom u roku ili će trebati zatražiti prijelazno razdoblje kako bi u potpunosti moglo uskladiti zakone sa Europskom Unijom.

Po završetku screeninga odluku o otvaranju pregovora u pojedinom poglavlju, ovisno o ocjeni spremnosti države kandidatkinje, donose države članice u okviru Vijeća Europske unije. Prilikom otvaranja pojedinih poglavlja započinje sadržajna faza pregovora u kojima se pregovara kako će država kandidatkinja prihvatiti, plijenjeni i provesti pravnu stečevinu Europske Unije u tom poglavlju. Sadržajni pregovori vode se na temelju pregovaračkih stajališta Europske unije i države kandidatkinje koja se izrađuju za svako pojedino poglavlje pregovora slijedom rezultata analitičkog pregleda. Država kandidatkinja prva predstavlja pregovaračko stajalište u kojem želi pokazati na koji način namjerava preuzeti i provoditi pravnu stečevinu Europske unije u pojedinom poglavlju, uz opis administrativne sposobnosti.

Izrada pregovaračkih stajališta Republike Hrvatske

U postupku izrade pregovaračkih stajališta sudjeluju:

• Pregovaračka skupina za vođenje pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji
• Radna skupina za pripremu pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji
• Koordinacija za pregovore o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji
• Nacionalni odbor
• Vlada Republike Hrvatske3

Pregovaračka stajališta usvaja Vlada Republike Hrvatske te se putem Tajništva međuvladine konferencije dostavlja Europskoj uniji. Zajedničko stajalište Europske unije donosi se jednoglasnom odlukom Vijeća, na temelju pregovaračkog nacrta kojeg predlaže Europska komisija, pri tom uzimajući u obzir pregovaračko stajalište države kandidatkinje. Time se otvaraju pregovori u pojedinim poglavljima. Europska Unija određuje odrednice koje država mora ispuniti prije privremenog zatvaranja pojedinog poglavlja.

Nakon što se postigne dogovor između Europske Unije i države kandidatkinje u pojedinom poglavlju pregovora, te ako se ispune svi uvjeti to poglavlje se smatra zatvorenim, iako se može ponovno otvoriti sve do sklapanja ugovora o pristupanju. Tjekom pregovora Europska komisija prati i nadzire državu kandidatkinju, njen napredak i ispunjavanje kriterija preuzetih u pojedinom poglavlju te o tome šalje izvješće Vijeću Europske Unije. Također se i tijekom pregovora izvješćuje i Europski parlament, godišnja izvješća. Država kandidatkinja u ovom slučaju Republika Hrvatska, također je dužna dostavljati izvješća o napretku Nacionalni odbor Hrvatskoga sabora za praćenje pregovora.Nakon što se pregovori privremeno zatvore u svim poglavljima Europsko vijeće označava kraj pregovora sa državom kandidatkinjom. Rezultati pregovora zatim se ugrađuju u odredbe nacrta Ugovora o pristupanju, u čijoj izradi sudjeluju predstavnici država članica i institucija Europske unije te predstavnici države kandidatkinje.



Nakon što se postigne dogovor između Europske Unije i države kandidatkinje o tekstu nacrta Ugovora o pristupanju tekst se upućuje u odgovarajući postupak u institucijama i državama članicama Europske unije te državi kandidatkinji. Prije potpisivanja ugovora Europska komisija mora donijeti konačno mišljenje o zahtjevu za članstvo države kandidatkinje, Europski parlament dati suglasnost, a Vijeće na kraju donijeti jednoglasnu odluku o prihvaćanju nove države članice i njezina zahtjeva za članstvo. Tek od tada se država banditkinja smatra državom pristupnicom. Ugovor potpisuju najviši čelnici država članica Europske Unije i države pristupnice te se ugovor šalje na ratifikaciju. Nakon potpisivanja ugovora država pristupnica započinje sa radom u tijelu Vijeća Europske Unije i Europskog Parlamenta kao aktivan promatrač.

Da bi ugovor o pristupanju stupio na snagu trebaju ga potvrditi parlamenti država članica i država pristupnica. Prije potvrđivanja Ugovora o pristupanju većina država pristupnica provodi i referendum na kojem građani donose konačnu odluku o ulasku države u članstvo Europske Unije.

Hrvatska je 30. lipnja 2011. u Bruxellesu na trinaestom sastanku međuvladine konferencije o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj Uniji na ministarskoj razini zatvorila pregovore. Zatvoreni su poglavlja 8- Tržišno natjecanje, 23- Pravosuđe i temeljna prava, 33- Financijske i proračunske odredbe te 35 - Ostala pitanja. Time su zatvorena su bila zatvorena sva 35
poglavlja, te su formalno okončani pregovori s Europskom Unijom. 

Predsjednik Ivo Josipović i premijerka Jadranka Kosor 9. prosinca 2011. potpisali su pristupni ugovor čime je Hrvatska postala 28 članica Europske Unije.

Nakon potpisivanja, Ugovor trebaju ratificirati sve zemlje članice EU-a, a u Hrvatskoj će se o ulasku u EU izjasniti građani na referendumu. U Ugovoru se navodi da je rok za predaju ratifikacijskih isprava vladi Republike Italije, koja je depozitar ugovora, 30. lipnja 2013., a ulazak u članstvo predviđen je 1. srpnja 2013. Hrvatska će tako postati 28. članica Europske unije.

©MademoiselleCoco

Nema komentara:

Objavi komentar